درباره مترجم کتاب قمارباز؛ داستان ترجمه توسط جلال آل احمد

اشتراک گذاری در print
عکسی از جلال آل احمد

کتاب قمارباز اولین ترجمه جلال آل احمد از زبان فرانسه به فارسی است، در صورتی که کتاب قمارباز به زبان روسی نوشته شده است. ترجمه این کتاب در پاییز 1327 و در سن 25 سالگی جلال می باشد. او فارغ التحصیل از رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران است و در زمان ترجمه کتاب در مدرسه شرف دبیر ادبیات بود. در همان سال محمدرضا پهلوی بر تخت سلطنت می نشیند و در دکان تمام احزاب و مطبوعات را تخته می کند، علی الخصوص حزب توده.
اما آن سال اولین سالی است که جلال فعالیت سیاسی ندارد و به همراه برخی از دوستانش از حزب توده جدا شده است. حالا که او فعالیتی ندارد ترجیح می دهد زمان خود را به ترجمه اختصاص دهد؛ بنابراین کتاب قمارباز را انتخاب کرد. او قبل از این چندین کتاب با پول خود چاپ کرد، اما در کتاب قمارباز حق الترجمه دریافت کرده که معادل یک ماه و نیم از حقوقش است.
داستان دو انتشاراتی؛ برای چاپ کتاب قمارباز با ترجمه جلال آل احمد
اولین ناشر، حسین معرفت است. او صاحب آبلیمو فروشی معروفی در شیراز و مدیر کانون معرفت در تهران که یک بنگاه انتشاراتی است، می باشد. او یکی دو سالی است دست به انتشار صد مجموعه ای به نام صد کتاب از صد نویسنده معروف دنیا زده است. قمارباز پنجمین کتاب این مجموعه است و کانون معرفت، نخستین ناشری است که حاضر به چاپ ترجمه ای از جلال شده است، زیرا جلال در آن دوران نویسنده و مترجمی تازه¬کار بوده و اعتماد کردن به او برای هر ناشری سخت است. شاید کانون معرفت به دلیل نام داستایفسکی یا به دلیل دوستی با ابراهیم گلستان اقدام به این سرمایه گذاری کرده است.
ابراهیم گلستان هم حزب و هم فکر جلال است و هم همشهری و هم کلاس حسن معرفت. بعد از مرگ جلال و طبق درخواست او، آثار و ترجمه هایش با اصلاحات و تجدید نظرهایی باید همراه می شد، سپس آن آثار چاپ می شدند. کانون معرفت جزء ناشرانی بود که اجازه تجدیدنظر در کتاب قمارباز را نداد، بنابراین خانواده جلال از این کتاب صرف ¬نظر کردند. حتی بعد از مرگ حسن معرفت، خانواده او این انتشارات را بستند.
بعد از گذشت سال ها، انتشارات فردوس که از گذشته باخبر بود، اعلام هم کاری برای تجدید چاپ به همراه اصلاحات را داشت که خانواده جلال با آن موافقت می کنند. در سال 1375 چاپ مجدد قمارباز با ترجمه اصلاح شده جلال آل احمد روانه بازار شد.

اشتراک گذاری در twitter
تویت‌زدن
اشتراک گذاری در linkedin
پست در لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پین‌کردن
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام‌کردن
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال در واتس‌اپ

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.