رمان‌‌های عاشقانه؛ دلایل و جذابیت‌‌ها

اشتراک گذاری در print
دو نفر عاشقانه در زیر باران با هم صحبت می کنند

شاید شما هم جزء آن دسته افرادی باشید که خواندن رمان‌‌ها، خصوصا رمان‌‌های عاشقانه اصلا جذابیتی برایتان نداشته باشد یا شاید هم خواندن آنها را اتلاف وقت تلقی کنید. آیا واقعا همین‌‌طور است؟ آیا می‌‌توان با خواندن رمان‌‌های عاشقانه مسائلی را کشف کرد که در کتاب‌‌های سایر حوزه‌‌ها پیدا نمی‌‌شود؟ کشف همیشه برای افراد مختلف لذت‌‌بخش است؛ نیاز به داشتن قدرت را در انسان‌‌ها تقویت می‌‌کند.
در بین رمان‌‌ها، رمان‌‌های عاشقانه طرفداران خاص خود را دارد. طرفداران آن هم از قشر نوجوان تا کهن‌‌سالان می‌‌باشند. اما مگر در رمان‌‌های عاشقانه چه نیازی از این افراد تامین می‌‌شود که حاضرند آن‌‌ها را بخوانند؟ برخی افراد فقط رمان‌‌های عاشقانه کشور خود را می‌‌خوانند زیرا با فرهنگ آنها سازگار است، برخی دیگر اما، رمان‌‌های دیگر کشورها را نیز می‌‌خوانند تا در ورای داستان با فرهنگ آن‌‌ها نیز آشنا شوند.
هر کس به دنبال تامین نیازهایی در خود، حاضر است برای رمان‌‌های عاشقانه وقت بگذارد. اما مگر در دل این رمان‌‌ها چه نکته‌‌هایی نهفته که این‌‌قدر طرفدار دارد؟ با هم به بررسی این نکات می‌‌پردازیم؛ شاید شما هم که رمان عاشقانه نمی‌‌خوانید به خواندن آن‌‌ها ترغیب شوید.

قدرت عشق؛ از ازل تا ابد

دختر و پسری عاشقانه در حال دوچرخه سواری

 

عشق از ازل تا ابد با انسان همراه است و مسئله‌‌ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت یا به فراموشی سپرد. نیاز به عشق و کشف آن در هر انسانی وجود دارد. به همین دلیل است که داستان عشق‌‌های افسانه‌‌ای در اساطیر باستانی، چه ایرانی و چه غیر ایرانی به وفور یافت می‌‌شود و همه افراد حتی آنهایی که سواد هم ندارند از این قبیل داستان‌‌ها شنیده‌‌اند.
نیاز به کشف در مورد عشق و تجربه آن در هر شخصی، می‌‌تواند وی را به سمت خواندن رمان‌‌های عاشقانه سوق دهد؛ زیرا انسان تنها یک بار زندگی می‌‌کند و در تلاش است تا بتواند به عشق حقیقی دست یابد. بنابراین حاضر است با رمان‌‌های عاشقانه همراه شود و داستان عشق آن‌‌ها را بشنود. هرچند که بداند این یک افسانه بیش نیست ولی سعی می‌‌کند با هم‌‌ذات‌‌پنداری خودش با قهرمانان داستان، زندگی عاشقانه خود را به بهترین نحو ممکن تجسم کند. عشق، شکوهمند و از غنی‌‌ترین و مهم‌‌ترین عناصر زندگی است؛ بنابراین اشکالی ندارد که از طریق کتاب‌‌های عاشقانه عشق را گرامی داشت و از آن لذت برد.

 

آشنایی با تجربه‌‌های شخصیت‌‌های رمان

با خواندن رمان‌‌های عاشقانه وقتی افراد خود را به جای شخصیت‌‌های آن قرار می‌‌دهند، در تلاشند با زندگی و تجربه‌‌های قهرمانان داستان آشنا شده، خود را در آن موقعیت ببینند و در ذهنشان از قرار گرفتن به جای شخصیت داستان در آن موقعیت و مواجهه او با مشکل پیش رو، کسب تجربه کنند. شاید در دنیای حقیقی در موقعیت مشابه، رفتار و واکنش مناسب‌‌تری از خود بروز داده و بتوانند مسائل را به شیوه بهتری حل نمایند.

خلاقیت خواننده در تصویرسازی ذهنی

در فیلم و سریال‌‌های تلویزیونی و سینمایی، کلیه‌‌ی شخصیت‌‌های داستان با تمام ویژگی‌‌های آن‌‌ها از جمله حالات چهره، نوع لباس، نوع بیان کلمات و … از طریق کارگردان مشخص شده و شما با دیدن آن‌‌ها نمی‌‌توانید نسبت به شخصیت‌‌های داستان تصویرسازی متفاوتی از آنچه در فیلم و سریال می‌‌باشد، داشته باشید. اما هنگامی که در حال خواندن رمان عاشقانه هستید می‌‌توانید تمامی صحنه‌‌ها را آن طور که می‌‌خواهید در ذهنتان تجسم کنید، شخصیت‌‌های داستان را چهره‌‌پردازی و تصور نموده و حتی بو و رنگ صحنه‌‌ها را انتخاب کنید.
این مساله لذت خواندن رمان عاشقانه را برای شما بیشتر می‌‌کند. این قوه تخیل شماست که به داستان پر و بال می‌‌دهد؛ شما تا ناکجا آباد در آن غرق می‌‌شوید و هر بار لذت بیشتری می‌‌برید.

با خواندن رمان احساساتتان برانگیخته می‌‌شود

با خواندن رمان احساساتتان برانگیخته می‌‌شود

رمان‌‌های عاشقانه هیجان خاص خود را دارند. افرادی که عاشق تجربه این هیجان هستند، این رمان‌‌ها را انتخاب می‌‌کنند. تجربه این هیجان‌‌ها، احساسات مختلف مانند شادی، غم، خشم، ترس و… را در آن ها بیدار و زنده می‌‌کند. این رمان‌‌ها کمک می‌‌کند اگر احساسات در افراد رو به خاموشی رفته باشد، دوباره روشن شود و نور امید بر دل آن‌‌ها بتابد و حس کنند که هنوز زنده هستند.

 

رمان عاشقانه؛ یادآوری دوران عاشقی

زن و مردی در حال صحبت و یادآوری دوران عاشقی

وقتی رمان‌‌های عاشقانه می‌‌خوانید، یاد دوران عاشقی خود می‌‌افتید. آن اتفاق‌‌ها در ذهنتان مرور می شود. کمک می‌‌کند اگر دچار روزمرگی در زندگیتان شده‌‌اید، با خواندن آن‌‌ها دوباره شور عشق را در زندگی ایجاد و خود را از روزمرگی دور کنید.
در دوران عاشقی، شما روی زمین بند نیستید و مدام در ابرها سیر می‌‌کنید، این انرژی حاصل از عشق، شما را در زندگی به سرعت جلو می‌‌برد. عشق قدرت حرکت، تجربه کردن و شروع دوباره به شما می‌‌دهد. کمک می‌‌کند تا در بعضی مواقع غیر ممکن را به ممکن تبدیل کنید؛ این هم جزو یکی از دلایلی است که شما را به خواندن رمان‌‌های عاشقانه ترغیب می‌‌کند.

تغییر در مهارت ارتباط گیری

رمان‌‌ها، حتی رمان‌‌های عاشقانه با وجود این که داستان هستند، اما در دل خود درس‌‌های زیادی برای افراد دارند. یکی از این درس‌‌ها، تقویت مهارت ارتباط گیری با دیگران است. شما یاد می‌‌گیرید چگونه با افراد در شرایط مختلف صحبت کنید؛ در واقع با آن‌‌ها ارتباط درست برقرار کنید.
از آنجا که انسان موجودی اجتماعی است و برای حفظ بقای خود در اجتماع نیاز دارد که با دیگران ارتباط برقرار کند،؛ پس ارتباط گیری یکی از مهارت‌‌هایی است که هر فرد به آن نیاز دارد. این مهارت به او کمک می‌‌کند تا نیازها و احساساتش دیده شود و از لحاظ جسمی و روحی آسیب نبیند.

سفر به درون انسان‌‌ها؛ نفوذ به عمق افکارشان

با خواندن رمان‌‌های عاشقانه شما به راحتی می‌‌توانید به درون انسان‌‌های دیگر سفر کنید؛ این مسئله به شما کمک می‌‌کند تا دیگران را بهتر بشناسید. درون انسان‌‌ها پر از دالان‌‌های تو در تو است که نیاز به کشف دارد. شما با خواندن این رمان‌‌ها به درون تک تک شخصیت‌‌های آن سفر می‌‌کنید؛ این مسئله کمک بسیار بزرگی به شما می‌‌کند تا بتوانید درون اطرافیان خود را تا حدودی کشف کنید و با آن‌‌ها بهتر ارتباط برقرار کنید.
شما در واقع می‌‌توانید با خواندن رمان به عمق افکار افراد نفوذ کنید. آقای ناصر ایرانی در کتاب هنر رمان می‌‌گوید: “هیچ هنر دیگری به اندازه رمان به ما امکان نمی‌‌دهد درون معمولا پوشیده انسان را در لحظه‌‌ تجربه های متفاوتش از زندگی بی‌‌واسطه مشاهده کنیم و نیز رابطه متقابل فرد با جامعه و تاثیر متقابل این دو را بر هم درک کنیم. بنابراین می‌‌توان گفت که رمان خوب، سند موثق روان‌‌شناسی فردی و اجتماعی هم هست.”

دیدن دنیا از دریچه چشم دیگران

خواندن رمان‌‌های عاشقانه به شما کمک می‌‌کند تا اتفاقات موجود در رمان را از دریچه چشم نویسنده یا شخصیت‌‌های داستان ببینید؛ خود را به جای آن‌‌ها قرار دهید و با آن‌‌ها هم‌‌ذات‌‌پنداری کنید. در غم‌‌ها، شادی‌‌ها، ترس‌‌ها و سایر احساسات آن‌‌ها حضور داشته باشید و با آن‌‌ها هم‌‌دلی کنید.
دیدن دنیا از دریچه چشم آن‌‌ها برای شما یادگیری فراوانی دارد که نباید از آن غافل باشید. خواندن این که آن‌‌ها چگونه مسائل و موضوعات را می‌‌بینند و حل می‌‌کنند، به شما دید تازه‌‌ای می‌‌دهد. به شما کمک می‌‌کند که در هنگام بروز مسائل مختلف در زندگی واقعی‌‌تان بتوانید از این دیدگاه‌‌ها استفاده کنید.

تصور شما از پایان رمان‌‌های عاشقانه

همه افراد در زندگی به دنبال پایان خوب و خوش هستند. شاید افرادی در زندگی واقعی پایان خوش را تجربه نکنند؛ اما با خواندن رمان عاشقانه (البته نه همیشه) می‌‌توانند پایان خوش را نسبتا تجربه کنند. در ذهنشان با خیال‌‌پردازی به آن شاخ و برگ دهند و این نیاز خود را تا حدودی تامین کنند.
در کل خواندن رمان‌‌های عاشقانه تجربیاتی را در اختیار شما قرار می‌‌دهند که برای به دست آوردن‌‌شان در دنیای واقعی یا به اندازه کافی زمان ندارید، یا بعضی از آن‌‌ها برایتان بسیار گران تمام می‌‌شود. با خواندن آن‌‌ها می‌‌توانید دنیا و انسان‌‌ها را بهتر و بیشتر کشف کنید و تجربیاتی ارزشمند نصیبتان شود. در واقع افراد رمان می‌‌خوانند چون به خلق دنیای زیباتر ایمان دارند.

اشتراک گذاری در twitter
تویت‌زدن
اشتراک گذاری در linkedin
پست در لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پین‌کردن
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام‌کردن
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال در واتس‌اپ

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.