انواع رمان های عاشقانه؛ داستان ها با ژانرهای عاشقانه

اشتراک گذاری در print
مادربزرگ در حال خواندن رمان عاشقانه

ما انسان ها با قصه و داستان از دوران کودکی آشنا هستیم؛ آن زمان که مادربزرگ یا پدربزرگ از دوران گذشته خودش، پیشینیان یا داستان های قدیمی که دهان به دهان نقل شده بود، برایمان می گفت. شنیدن این قصه ها واقعا برای هر کودکی لذت بخش است، خصوصا که با تخیل خود به چهره پردازی شخصیت ها و فضا می پردازد. هنوزم که هنوزه وقتی مادربزرگم از گذشته و داستان ها و اتفاقات آن زمان برایم می گوید سرا پا گوش می شوم و با جان و دل پای صحبت هایش می نشینم؛ خصوصا زمان هایی که از دوران آشنایی و ازدواجش با پدربزرگ می گوید.
باورتان می شود من از پدرم می خواهم که از گذشته خودش و یا خانواده اش برای من و فرزندانم تعریف کند! تمام وقایعی که از گذشته می گوید جالب و هیجان انگیز است؛ خصوصا وقتی این وقایع با چاشنی دوران عاشقی همراه باشد. شما هم با شنیدن داستان های گذشتگان (خصوصا داستان های عاشقانه شان) لبریز از شور و عشق و هیجان می شوید؟ آیا برایتان مهم است که بدانید پایان این داستان چه شده است؟ شخصیت های داستان چه عشق اساطیری داشته اند؟ آیا با تمام سختی ها توانستند به هم برسند؟
رمان های عاشقانه جزء کتاب های پرفروش و پرطرفدار در تمام کشورها هستند. افرادی که رمان نمی خوانند بر این باورند که رمان های عاشقانه همگی یک شکل هستند، در صورتی که رمان های عاشقانه دارای شش ژانر متفاوت می باشند. در بعضی رمان ها چندین ژانر با هم ترکیب می شوند، البته مخاطبان بسته به نیازشان رمان ها با ژانر مشخص را برای خواندن انتخاب می کنند. بسیاری از رمان ها برخلاف ظاهرشان بسیار غنی و هوشمندانه نوشته شده اند (البته به غیر از رمان های زرد).
حال به تعریف و بررسی و بیان ویژگی های ژانرهای عاشقانه خواهیم پرداخت.
عاشقانه تاریخی؛ ژانری مربوط به سال های گذشته و تاریخ هر کشور
رمان تاریخی، آمیخته ای از واقعیت و تخیل نویسنده است. اتفاقات در گذشته ای نسبتا دور به وقوع می پیوندند و سپس با داستانی خیالی در ذهن نویسنده تلفیق و نوشته خواهند شد. بیشتر رمان های تاریخی در قرن نوزدهم مشهور شدند؛ انجمن نویسندگان آمریکا در حوزه رمان های عاشقانه، این رمان ها را مربوط به اتفاقات قبل از سال 1950 می دانند. در این رمان ها، شخصیت های افراد حقیقی نیستند، بلکه افرادی خیالی هستند که نویسنده در قالب آن ها داستان را پیش می‌‌برد.
رمان های عاشقانه تاریخی در کنار روایت عاشقانه بین دو نفر در گذشته، اوضاع و احوال و زندگی گذشتگان را هم بیان می کنند. این رمان ها عادات و رسوم، ویژگی های فکری، اخلاقی و صفات مردمان آن زمان در هر کشور را نیز نشان می دهند و حتی نحوه زیستن آن ها را هم در قالب داستان روایت می کنند. به دلیل عبرت آمیز بودن تاریخ، رمان های تاریخی، انسان ها را به تفکر وا خواهند داشت. طبق گفته کولا “بدون تاریخ، جامعه انسانی چیزی درباره خود نخواهد داشت.”
یکی از اولین و برترین رمان های عاشقانه تاریخی ایرانی، رمان “شمس و طغرا” است. نویسنده این اثر “محمد باقر میرزا” معروف به “خسروی” می باشد. این رمان تاریخی، مجموعه ای از سه رمان با عناوین شمس و طغرا، ماری ونیزی، طغرل و هما است. انتشارات پر هر سه رمان را در قالب یک کتاب به چاپ رسانده است. داستان این رمان مربوط به دوران حکومت مغول ها در ایران یعنی قرن هفتم هجری است و قهرمان اصلی آن شمس، از شاهزادگان خاندان اتابکان فارس می باشد. در هر یک از این سه رمان، داستان هایی عاشقانه نیز بیان شده است.

کتاب شمس و طغرا
یکی دیگر از رمان های تاریخی عاشقانه ایرانی که برنده جایزه مهرگان ادب شده، “مونالیزای منتشر” نوشته “شاهرخ گیوا” نویسنده معاصر کشورمان است. در این رمان، اتفاقات ایران از دوره قاجار تاکنون در کنار داستانی عاشقانه بیان شده است. این رمان، روایت کننده عشقی موروثی در میان خاندانی اصیل و دلدادگی هایی جنون‌‌آمیز میان آن ها می باشد. این کتاب از انتشارات ققنوس است.

مونالیزای منتشر
عاشقانه معما گونه؛ هیجان آور و رمزآلود
رمان های عاشقانه معماگونه، بر رویدادی تمرکز دارد که در گذشته اتفاق افتاده است. در این رمان ها در کنار جنایات رخ داده، روابط عاشقانه ای نیز شکل می گیرد. این رمان ها حاوی تعلیق هستند؛ به این معنی که خواننده به اندازه قهرمان داستان درباره نتیجه و انتهای معمایی که مطرح شده اطلاعات لازم را دارد. این اتفاقات به گونه ای پیش می روند که رابطه عاشقانه شکل گرفته را هم تحت الشعاع قرار می دهند.
در رمان های معما گونه، قهرمان، داستان را به جلو برده و رمز و رازهای آن را کشف می کند. این رمان ها، ویژگی های چالش برانگیزی برای مخاطب دارند؛ به گونه ای که با هیجان زیاد، خواننده را تا انتها برای دانستن نتیجه رابطه عاشقانه موجود در آن با خود همراه می کنند. به دلیل وجود دو نوع هیجان در این رمان ها، هم هیجان رابطه عاشقانه و هم هیجان رویداد معما گونه، جزء رمان های پرمخاطب، علی الخصوص برای جوانان هستند.
کتاب “کشتن شوالیه دلیر” از “هاروکی موراکامی” نویسنده ژاپنی هم جزء رمان های عاشقانه هیجان آور و رمزآلود می باشد. این داستان، رمانی مسحور کننده از تنهایی انسان، هنر و تاریخ است.

کشتن شوالیه دلیر
عاشقانه معاصر؛ وقوع داستان در جهان شناخته شده امروزی
ژانر عاشقانه معاصر جزء پرطرفدارترین نوع رمان عاشقانه است. داستان این رمان ها در دنیای شناخته شده امروزی اتفاق می افتند. شخصیت های داستان مانند انسان های امروزی رفتار می کنند، لباس ‌‌می پوشند و از وسایل مدرن استفاده می کنند؛ همین موضوع موجب جذب مخاطب این ژانر از رمان های عاشقانه شده است.
خواننده به شدت با این رمان ها ارتباط برقرار کرده و روابط موجود در داستان را در اطراف خود به وضوح می بیند و خواندن این ژانر به او حس خوشایند و د‌‌ل پذیری می دهد. البته در ژانر عاشقانه معاصر، موضوعات متنوع و متفاوتی مطرح می شود که بخش اصلی آن را عشق تشکیل می دهد.
رمان “پستچی” از “چیستا یثربی” نویسنده معاصر، از رمان های عاشقانه معاصر و در انتشارات قطره به چاپ رسیده است. این رمان در مورد دختری است که عاشق پستچی محله شان می شود و برای این که او را ببیند برای خود هر روز نامه می نویسد؛ در این بین اتفاقاتی می افتد که دختر دیگر نمی تواند پستچی را ببیند.

پستچی
عاشقانه اروتیک؛ صحبتی صریح و واضح از روابط جنسی
در این ژانر عاشقانه، نویسنده به طور واضح از روابط جنسی میان شخصیت های داستان می نویسد که ممکن است الزاما از روی عشق نباشد. در این رمان ها، حرکات اروتیک بین شخصیت ها به صورت جزء به جزء نوشته می شود. بیان این صحنه ها توسط نویسنده بسیار طولانی و مفصل است و بیشتر به جزئیات این نوع روابط پرداخته شده تا موضوعات دیگر و حتی در آن ها روابط نامعقول اروتیک نیز بیان شده است.
این ژانر در بیشتر مواقع با ژانرهای دیگر عاشقانه ترکیب می شود ولی بیشتر آن ها مدرن هستند. نویسندگان این رمان ها معتقدند اگر روابط اروتیک از این رمان ها حذف شود، هیچ جذابیت و مخاطبی نخواهند داشت و حتی به موضوع داستان هم آسیب وارد خواهد شد. البته که محتوای تمام رمان های عاشقانه اروتیک یکسان نیست و با هم متفاوت است.
عاشقانه فانتزی و ماوراء الطبیعه؛ بیان عشق در بین موجودات غیرانسانی
این ژانر از رمان های عاشقانه، بیان کننده عشق در دنیای ماوراء الطبیعه، فانتزی و علمی – تخیلی است. در این نوع از رمان های عاشقانه، دنیای شخصیت های داستان با دنیای ما انسان ها متفاوت است، قوانین آن ها با ما فرق می کند، قوانین خود را دارند و به نوعی علمی – تخیلی می باشد، مانند دنیای خون آشام‌‌ ها یا جادوگران.
رمان های عاشقانه علمی – تخیلی اغلب در دنیای آینده اتفاق می افتند، درست در زمان هایی که علم و فناوری پیشرفت چشم‌‌ گیری داشته است مانند دنیای موجودات فضایی که ما انسان ها هنوز به بودن آن ها در این دنیا شک داریم و مدام در این زمینه تحقیق می کنیم. در رمان های عاشقانه فانتزی، عناصر فانتزی بخش بسیار بزرگی از داستان هستند، اما موضوع عاشقانه همچنان محور اصلی داستان می باشد. در این رمان ها، عشق در بین کوتوله ها یا الف ها مطرح می ‌‌شود و نه انسان ها.
در دنیای امروزی و مدرن، رمان های عاشقانه ماوراء الطبیعه نوشته می شوند و شخصیت های آن از انسان ها جدا و متفاوت هستند؛ مانند گرگینه ها، ارواح، شیاطین و افرادی از این قبیل. در ضمن آن ها با غیر انسان ها همزیستی دارند.
رمان “گرگ و میش” با نویسندگی “استفانی مه‌‌یر” از انتشارات چکاوک از نوع عاشقانه های فانتزی ماوراء الطبیعه است. این رمان، داستان دختری به نام بلا است که به شهر جدیدی می رود و آنجا عاشق پسری می شود و در خلال داستان متوجه می شود آن پسر خون آشام است.
عاشقانه معنوی و مذهبی؛ وجود اعتقادات مذهبی در داستانی عاشقانه!
ژانر عاشقانه مذهبی جزء ژانرهایی است که در آن اعتقادات مذهبی شخصیت ها چه سست و چه قوی بیان می شود. این نوع رمان ها برای تمام مذاهب وجود دارد و در آن ها تاثیر عشق بر مذهب یا مذهب بر عشق مطرح شده است. ممکن است فرد اعتقادی کمی به مذهب داشته باشد که تا پایان داستان بر میزان اعتقادش افزوده خواهد شد، حتی در مواردی اعتقاد شخصیت ها در داستان مورد آزمایش قرار می گیرد و ممکن است سست یا قوی شود.
کتاب “نیمه شبی در حله” نوشته “مظفر سالاری” از رمان های عاشقانه مذهبی است که توسط انتشارات بوستان کتاب قم به چاپ رسیده است. این رمان، داستان عشق پسری سنی به نام هاشم به دختری به نام ریحانه و از پیروان شیعه می باشد. جالب است که در میان این داستان به موضوع امام زمان هم پرداخته شده است.

نیمه شبی در حله
عشق موهبتی الهی و از جانب خداوند برای انسان ها فرستاده شده است، به همین دلیل برای همگان خواندن رمان های عاشقانه زیبا و جذاب، همیشه دل نشین بوده است. حال انتخاب با خواننده است که ترجیح می دهد رمان عاشقانه ای که می خواهد بخواند دارای چه ژانری باشد و با کدام یک ارتباط عمیق تری می گیرد. امیدوارم از این نعمت الهی بی بهره نباشید، چرا که آدمی به عشق و امید زنده است.

اشتراک گذاری در twitter
تویت‌زدن
اشتراک گذاری در linkedin
پست در لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پین‌کردن
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام‌کردن
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال در واتس‌اپ

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.