معرفی کتاب؛ لیستی از ویژگی‌‌های یک معرفی خوب

اشتراک گذاری در print
چک لیستی از ویژگی های یک معرفی خوب کتاب

تا به حال به این فکر کرده‌‌اید که برای یک معرفی کتاب به چه چک لیستی نیاز است؟ ویژگی‌‌های مثبت یک معرفی کتاب خوب چیست؟ باید به چه مواردی بپردازد؟ با ارائه چه اطلاعاتی از کتاب، خواننده به مطالعه کتاب ترغیب خواهد شد؟ یا حتی خواننده کتاب با چه میزان اطلاعات ارائه شده از کتاب در حین معرفی به این نتیجه‌‌ که کتاب مناسب اوست، خواهد رسید؟

همه موارد ذکر شده باعث شد چک لیستی تهیه کنیم تا در آن تمام نکات مفید و مهم در معرفی کتاب بیان شود. این نکته را فراموش نکنید که یک معرفی کتاب خوب می‌‌تواند تاثیر مثبتی روی فروش کتاب داشته باشد. حتی با معرفی کتاب به یک دوست این امکان وجود دارد لذتی را که در حین مطالعه آن کتاب تجربه کرده‌‌ایم با دیگران به اشتراک بگذاریم.

موافق هستید این چک لیست فوق‌‌العاده را با هم بررسی کنیم؟ شایان ذکر است این چک لیست برای کتاب‌‌های غیرداستانی کاربرد دارد؛ هرچند با اندکی تغییرات می‌‌توان آن را برای کتاب‌‌های داستانی نیز به کار برد.

عنوان کتاب؛ اصلی‌‌ترین بخش که باید به آن توجه کنید

عنوان کتاب

یکی از اصلی‌‌ترین کارهای شما در معرفی کتاب، بیان عنوان کتاب است. عنوان کتاب موجب شده افرادی که به دنبال آن کتاب هستند از سایت‌‌‌‌های مختلف بازدید نمایند؛ پس سعی کنید در این بخش، عنوان کامل کتاب را بنویسید. البته نوشتن عنوان دوم کتاب هم کمک کننده است و به مخاطب شما یاری ‌‌رسانده تا بتواند تصمیم بگیرد که ادامه معرفی کتاب شما را بخواند یا نه.

بعضی از کتاب‌‌ها دارای دو عنوان هستند. اگر در روی جلد کتاب عنوان دوم ذکر نشده باشد، حتما در شناسنامه آن که در صفحات اول بوده، بیان شده است. سعی کنید عنوان دوم را هم در معرفی‌‌تان بیاورید. در صورتی که کتاب ترجمه شده است، عنوان اصلی را بیان کنید.

نام نویسنده؛ آشنایی با نگارنده کتاب

حتما در معرفی‌‌تان نام نویسنده کتاب را بیاورید. افراد زیادی وجود دارند که ممکن است دنبال کتاب‌‌هایی از یک نویسنده باشند. بیان نام نویسنده به این افراد بسیار کمک کرده و باعث می‌‌شود اگر به دنبال آشنایی بیشتر با این نویسنده باشند، بتوانند یکی دیگر از کتاب‌‌های وی را شناسایی کرده و آن را مطالعه کنند. پس این امکان وجود دارد که افراد با جستجو کردن نام نویسنده، بتوانند معرفی کتاب شما را مطالعه کنند.

موضوع کتاب؛ کاربردی بودن آن

هر کتابی در باب موضوعی نوشته شده است، این موضوعات مربوط به سوالات یا مسائلی است که افراد با آن‌‌ها مواجه شده‌‌اند. فرد نویسنده تلاش دارد تا با نوشتن آن کتاب، افراد بتوانند با کم‌‌ترین زمان و هزینه آن مشکل را حل کنند. زمانی که شما موضوع کتاب را بیان نمایید، به افراد کمک کرده‌‌اید که کاربردی بودن کتاب را بسنجند.

مخاطب؛ آیا شما هم جامعه هدف کتاب هستید؟

جامعه هدف هر کتاب مشخص شده است. نویسنده ابتدا جامعه مخاطبش را انتخاب کرده و سپس شروع به نوشتن کتابش می‌‌کند. اگر نویسنده، جامعه هدفی نداشته باشد چگونه بتواند کتاب را تا انتها پیش برده و بنویسد؟ در این صورت نویسنده نمی‌‌داند برای چه کسانی می‌‌نویسد و آیا خواننده‌‌ای وجود دارد که واژه‌‌هایش را بخواند یا خیر؟

نوشتن کتاب هم در واقع صحبت کردن نویسنده با مخاطبانش است، پس باید مخاطبی باشد تا واژگانش را بخواند. جامعه هدف یا همان مخاطب، برای نویسنده از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در واقع اهرمی است که نویسنده را برای ادامه نوشتن پیش می‌‌برد.

سایت و شبکه‌‌های اجتماعی نویسنده؛ ارتباطی دو جانبه

سایت و شبکه‌‌های اجتماعی نویسنده؛ ارتباطی دو جانبه

وقتی نام نویسنده را در معرفی‌‌تان آوردید، سعی کنید ایمیل یا سایت وی را نیز در آن ذکر کنید. حتی شبکه‌‌های اجتماعی که نویسنده در آن‌‌ها حضور دارد را بیابید و به مخاطبان وی معرفی کنید.

در سطحی بالاتر به نویسنده ایمیل بزنید و از وی بخواهید برایتان دلیل نوشتن کتابش را شرح دهد یا به شما بگوید اگر مخاطبانش در حین خواندن کتاب یا پس از اتمام آن با سوالی مواجه شدند، چگونه می‌‌توانند با او مرتبط شده و پاسخ سوالاتشان را به دست آورند. این روش هم برای نویسنده و هم مخاطب جالب است؛ آن‌‌ها به این شیوه خواهند توانست ارتباطی دوجانبه با یکدیگر داشته و هر دو احساس ارزشمند بودن نمایند.

نام مترجم؛ نویسنده دوم داستان

بیان نام مترجم برای خوانندگان کتاب از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع زمانی که فردی تمایل دارد کتابی از یک نویسنده غیر ایرانی خریداری کند، حتما به دنبال بهترین ترجمه است. اگر وی تا حدودی مترجمان را بشناسد، به دنبال ترجمه‌‌ای از آن کتاب است که به طور مناسب و درست ترجمه شده باشد.

وقتی شما نام مترجم را ذکر کنید، حتما افراد ادامه متن شما را خواهند خواند تا ببینند مترجم مورد نظرشان این بار هم در ترجمه موفق بوده است. سعی کنید آثار ترجمه شده گذشته توسط وی را نیز بیان کنید؛ این مسئله موجب شده افرادی که هنوز با مترجم آشنایی ندارند و یا نام وی را فراموش کرده‌‌اند، با خواندن نام کتاب، حتما به یاد نحوه‌‌ی ترجمه وی در کتاب‌‌های گذشته افتاده و این یادآوری بسیار به کمک‌‌شان خواهد آمد.

نظر مترجم؛ دلیل انتخاب و روند ترجمه

بیان نظر مترجم اعتبار زیادی به معرفی شما خواهد داد؛ می‌‌توانید با مترجم تماس بگیرید یا به وی ایمیل بفرستید و از او درباره روند انتخاب کتاب و چالش‌‌های ترجمه کتاب سوال کنید. سعی کنید بخش‌‌های مهم این گفتگو را در معرفی کتاب بیاورید. با انجام این کار هم مترجم به اهمیت کار خود پی برده و هم مخاطب متوجه می‌‌شود که مترجم و کار حرفه‌‌ای او تا چه اندازه مهم و ارزشمند است.

کیفیت ترجمه؛ به عنوان یک معرف باید صادق باشید

این بخش یکی از مهم‌‌ترین قسمت‌‌های هر معرفی کتاب است. باید در حین مطالعه کتاب به دقت به آن توجه کنیم و بدون هیچ سهل‌‌انگاری و با صداقت کامل نظرمان را بنویسیم. منظور از دقت در مطالعه، این است که بررسی کنید متون کتاب روان باشد و خواننده در حین خواندن مکث نکند و به عقب برگردد و متن را مجددا بخواند تا متوجه مفهوم آن شود.

وقتی خواننده چندین بار به عقب برگردد و دوباره متن را بخواند، از آن خسته شده و کتاب را رها می‌‌کند. این مسئله اصلا به نفع مترجم نیست‌‌، زیرا این ذهنیت را در خواننده ایجاد کرده که مترجم توانایی ترجمه درست را ندارد و حتی در کتاب‌‌های دیگر که توسط وی ترجمه شده است، اقدام به خرید و رغبت به مطالعه نکند. اگر کتابی ترجمه خوبی ندارد، اصلا آن را معرفی نکنید.

تاریخ چاپ نسخه اصلی و نسخه چاپی؛ کارآمد بودن کتاب

سعی کنید تاریخ چاپ نسخه اصلی کتاب را پیدا و ذکر کنید. بعضی از کتاب‌‌ها برای یک دوره زمانی خاص و بعضی دیگر در هر زمانی قابل استفاده هستند. با نوشتن تاریخ چاپ نسخه اصلی و فاصله زمانی آن با تاریخ چاپ نسخه ترجمه شده توسط مترجم، خواننده متوجه اهمیت موضوع و کاربردی بودن آن خواهد شد. این مسئله به وی کمک کرده که در مطالعه آن کتاب مصمم‌‌تر شود. به این نکته نیز توجه کنید، وقتی کتابی بعد از چاپ نسخه اصلی به سرعت ترجمه شود، نشان از مهم بودن موضوع کتاب در سایر کشورهاست.

نسخه چاپی یا الکترونیکی کتاب؛ کدام یک موجود است

نسخه چاپی یا الکترونیکی کتاب؛ کدام یک موجود است؟

سعی کنید مخاطب را آگاه سازید که کتاب معرفی شده توسط شما فقط دارای نسخه چاپی بوده یا این که دارای نسخه الکترونیکی نیز هست. برخی از ناشرها، علاوه بر فروش نسخه کاغذی، Pdf کتاب را روی اپلیکیشنهایی مانند طاقچه یا فیدیبو برای فروش قرار داده‌‌اند. قرار دادن لینک Pdf کتاب در معرفی‌‌تان برای علاقه‌‌مندان به مطالعه دیجیتال مفید است.

با توجه به قیمت بالای برخی از کتاب‌‌ها، بعضی افراد تمایل دارند به جای نسخه کاغذی از نسخه الکترونیکی آن استفاده نمایند. البته استفاده از هر کدام از این موارد بسته به شرایط و شخص خواننده دارد؛ در واقع خواننده تصمیم گیرنده است و فقط ناشران باید بتوانند شرایط برای هر دو نوع خرید را فراهم کنند.

بیان فهرست؛ آگاهی دادن بیشتر به مخاطب

زمانی که شما علاوه بر موضوع کتاب، فهرست آن را هم در معرفی قرار دهید؛ به مخاطبان خود کمک شایانی کرده‌‌اید. آن‌‌ها با خواندن فهرست کتاب خواهند توانست بهتر تصمیم بگیرند که با توجه به عنوان کتاب که به ظاهر مناسب با مسئله مورد نظر آن‌‌ها است، آیا فهرست آن نیز با مسئله آن‌‌ها هم‌‌خوانی دارد؟ آیا موضوعی که مخاطب به دنبال آن بوده در کتاب توضیح داده شده است؟ سپس مخاطب می‌‌تواند در مورد مناسب بودن کتاب تصمیم بگیرد. بیان فهرست جزء فاکتورهایی است که مخاطب به خواندن معرفی شما جذب شود.

تعداد صفحات؛ بیان‌‌گر حجم کتاب

بهتر است تعداد صفحات کتاب و حتی قطع کتاب را شرح دهید تا خواننده با این توصیفات متوجه حجم کتاب شود. شما نظرتان را راجع به حجم کتاب اعلام کنید تا مخاطب در این مرحله تصمیم بگیرد با توجه به زمانی که در اختیار دارد تا کتاب را بخواند؛ آیا خود کتاب را بخواند یا به سراغ خلاصه کتاب برود؟

طرح جلد، فونت، صفحه آرایی

طرح جلد برای مخاطبان بسیار جذاب است. حتی برخی به دلیل طرح جلد کتاب، علاقه‌‌مند به خواندن متن آن شده و سعی کرده حتما آن را مطالعه کنند. فونت کتاب هم جزء مواردی است که مخاطبان برای مطالعه نسخه چاپی کتاب به آن توجه دارند؛ فونت کتاب از لحاظ روانی تاثیر خیلی مهمی روی مخاطب داشته و همیشه برای وی جذاب است و کمک کرده تا خواننده به مطالعه کتاب ترغیب ‌‌شود.

صفحه آرایی و طرح جلد، یعنی همان گرافیک مورد استفاده در کتاب هم نقش مهمی در ترغیب مخاطب به مطالعه کتاب دارد. شاید این طور تصور کنید هر چند گرافیک یک رشته تخصصی است ولی در کیفیت محتوایی کتاب نقشی ندارد؛ در صورتی که ناشران حرفه‌ای در سرتاسر جهان، برای طراحی بصری کتاب‌ها، هزینه‌های سنگینی می‌‌پردازند. اظهار نظر ما درباره کیفیت چاپ، خوانایی فونت و جلد کتاب نیز از نکات جالب برای مخاطب بوده و معرفی ما را از دیگران متمایز خواهد کرد.

جملات طلایی؛ چند جمله کوتاه از کتاب

جملات طلایی از کتاب، جملات کوتاهی از آن هستند که به صورت مستقل معنا داشته باشند. در حین مطالعه کتاب زیر جملاتی که به نظرتان جذاب هستند خط بکشید؛ در نهایت از بین همین جملات، بعضی را به عنوان جملات طلایی استفاده کنید. حداقل سعی کنید پنج جمله برای هر کتاب ذکر کنید.
جملات طلایی از کتاب‌‌ها به مخاطبان تلنگرهایی خواهند زد که شاید هدف نویسنده از نوشتن آن کتاب هم زدن همچین تلنگرها بوده است. سعی نمایید با بیان این جملات، احساس رغبت در مخاطبان‌‌تان ایجاد کنید که حداقل تا انتها معرفی‌‌تان را مطالعه کنند (البته نه همیشه).

بیان یک پاراگراف از هر قسمت کتاب که مناسب می‌‌دانید

در نظر داشته باشید که نباید چندین صفحه از کتاب را بیان نمایید، بلکه باید فقط یکی از پاراگراف‌‌های کتاب را نقل کنید که بتواند معرف کل محتوای کتاب باشد. همچنین در این بخش می‌‌توان از متن مقدمه یا متن خود کتاب یا متنی که در پشت جلد آن آمده که در واقع همان قاچی از کتاب است، استفاده نمود.

نقشه ذهنی؛ کلمات و عبارات کلیدی

در زمان مطالعه کتاب یک دفترچه یادداشت با خود داشته باشید و از کلمات یا عبارات کلیدی یادداشت برداری کنید و در حین معرفی کتاب با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.
کشیدن نقشه ذهنی برای هر کتاب نیز نکات ارزشمندی را به مخاطب منتقل خواهد کرد. در واقع با کشیدن نقشه ذهنی مخاطب متوجه این موضوع خواهد شد که برای شما بسیار ارزشمند است، زیرا حاضر شدید نقشه ذهنی کتاب از دید خود را در اختیار وی قرار دهید.

امتیازدهی؛ معیاری برای سنجش

می‌‌توانید با توجه به معیاری که برای بخش معرفی کتاب در وبلاگ یا سایت‌‌تان تعریف کرداه‌‌اید، مانند دیگر سایت‌‌ها پنج ستاره به هر کتاب اختصاص داده و با توجه به نظرتان به آن امتیاز بدهید. این بخش قطعا برای مخاطبان جالب خواهد بود، زیرا با این امتیازدهی، تجربه شخصی خود را در اختیار مخاطب قرار داده‌‌اید؛ در ضمن به انتخاب آن‌‌ها برای مطالعه کتاب تا حدودی کمک خواهید کرد.

داستان من و کتاب؛ صمیمی‌‌ترین بخش هر معرفی

در این بخش داستان آشنایی خودتان با کتاب را بنویسید؛ این که این آشنایی و مطالعه کتاب چه تاثیری روی نگرش و رفتار شما داشته است. این قسمت به این دلیل که بیان تجربه شما بوده، می‌‌تواند صمیمی‌‌ترین و خواندنی‌‌ترین بخش معرفی‌‌تان باشد.

مخاطب با خواندن این بخش، کاملا با معرفی شما ارتباط برقرار کرده؛ گویی که یک دوست، تجربه خود از این کتاب را با وی به اشتراک ‌‌گذاشته است. از این طریق با معرفی‌‌تان احساس صمیمیت در مخاطب ایجاد کنید و همین موضوع این احتمال را افزایش خواهد داد تا مخاطب دوباره به شما مراجعه کرده و معرفی کتاب‌‌های دیگرتان را مطالعه و از آن‌‌ها استفاده نماید.

ناشر؛ بیان لینک سایت انتشارات

سعی کنید لینک سایت انتشارات را نیز در معرفی قرار دهید تا خواننده از این طریق تا حدودی با سوابق ناشر آشنا شود. خود ما نیز می‌‌توانیم به سوابق ناشر بپردازیم و در این زمینه به مخاطب توضیحاتی ارائه دهیم. این توضیحات به مخاطب کمک کرده که از انتخاب این کتاب و انتشارات تا حدودی مطمئن شود، زیرا با سوابق ناشر آشنا شده و در واقع از این طریق هم تحقیقی در مورد ناشر کتاب به جهت آشنایی بیشتر خواهد داشت.

قیمت؛ نکته فراموش نشدنی

نکته مهم دیگر ذکر قیمت کتاب است. این مورد به خوانندگان شما در انتخاب کتاب چاپی یا الکترونیکی کمک شایانی خواهد کرد.

لازم به ذکر است ترتیب موارد در این چک لیست بسته به هر معرف می‌‌تواند جابجا شود. ممکن است شما به عنوان معرف کتاب، مواردی را اضافه یا کم کنید، اما در این مقاله سعی شده است تا موارد کلیدی و مهم در معرفی کتاب برای شما لیست شود تا مخاطبان شما هم از معرفی‌‌تان نهایت استفاده را برده و حتی زمانی که مجددا به معرفی یک کتاب نیاز داشتند به شما مراجعه نمایند.

اشتراک گذاری در twitter
تویت‌زدن
اشتراک گذاری در linkedin
پست در لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پین‌کردن
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام‌کردن
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال در واتس‌اپ

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.