معرفی کتاب خال سیاه عربی بوکزیستو

با هر کتاب جدید باری دگر زندگی کنید

قاچ کتاب: خال سیاه عربی

اتاق جمع‌وجوری پیداکرده‌ام كه دنج است. مگر یك كاتب چه می‌خواهد برای نوشتن. جز فراغتی و كتابی و سایه چمنی؟ سرانگشت‌هایم گزگز می‌کنند. کلمه‌ها می‌گویند:«اول من! اول من!» مثل كدخدای قبیله‌ای كه می‌خواهد جلوی مهمانش خرما ببرد، شیرین‌هایش، عسل دارهایش، برّاق‌هایش را سوا می‌کنم برای چیدن كنار هم.» شهر رسول نازنین خداست و من با فونت نازنین دارم می‌نویسم. اندازه قلم را هم از سرخوشی می‌گذارم روی چهارده. فاصله بین سطرها را هم كم می‌کنم تا درخت كمتری قطع شود.» یک ضرب‌‌‌‌‌‌المثل انگلیسی می‌‌‌‌‌‌گوید «کلمه‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌توانند شما را بکشند.» «حرِّک‌‌‌‌‌‌زائر» داریم تا «حرِّک‌‌‌‌‌‌زائر»! یکی توی کربلا می‌‌‌‌‌‌شنوی و یکی توی بقیع. آن حرِّک‌‌‌‌‌‌ها برای این است که سریع بروی که زیارت به بقیه هم برسد و این حرِّک‌‌‌‌‌‌ها برای این است که غُربت‌‌‌‌‌‌افزایی کند. خیلی حرف است که یکی با چوب پَر لطیف و رنگی آرام بزند روی شانه‌‌‌‌‌‌ات با خنده بگوید «برو» و یکی با باطوم و پوتین و لباس پلنگی بگوید «حرِّک‌‌‌‌‌‌زائر» و بزند زیرِ دوربینت.

مشخصات کتاب

نام کتاب: خال سیاه عربی

زیر عنوان: سفرنامه حج

انتشارات: امیر کبیر

سال چاپ: ۱۳۹۹ چاپ اول تا پنجم

نویسنده: حامد عسگری

ملیت نویسنده: ایرانی

تعداد صفحات: ۲۴۴ صفحه

plant-pot
معرفی کتاب
کتابی روان‌شناسی در زمینه خداشناسی با تلفیقی از اصطلاحات روز که هر خواننده ای را مجذوب خود نگه می‌دارد. داستان یک سفر غیر منتظره به جایی که خیلی‌ها سال‌ها در حسرت رفتن به آنجا می‌سوزند. سفر به قطعه ای از بهشت. کتابی خواندنی با آغازی شیرین، خاص، متفاوت و فراموش نشدنی. نویسنده با تدبیری درست به جای آن که از فرودگاه مبداء یا لحظه ورود به سرزمین حجاز شروع کند، دست خواننده را می‌گیرد و به گذشته‌های دور خود می‌برد تا جای پای نخستین ذهنیت‌ها و تصورات کودکی از خدا و سفر حج را نشان دهد و او را برای سفر آماده کند. قلم روان، سادگی و صمیمیت نوشتار کتاب آنقدر تو را جذب می کند که باور نمی کنی ساعت‌هاست کتاب را در دست گرفته ای و زمین نگذاشته‌ای.ضمن اینکه دوست داری کسی پیشت نشسته باشد و تو قسمت‌هایی از کتاب را برایش بلند بخوانی تا لذت خواندنش را به دیگران هم منتقل کنی‌.
plant-pot
نقد و بررسی کتاب
plant-pot
من و کتاب
حامد عسگری را به شعر می‌شناختم ولی رمان و سفرنامه‌اش هم خوب است. نه فقط برای ایام حج که برای غدیر و محرم و صفر هم مناسب است، از بس که گریز می زند به روضه‌های کربلا. یک رمان یا یک سفرنامه ساده نیست. یک عالَم روضه است که باید بنشینی سر سجاده‌ات، بخوانی و اشک بریزی و عاشق شوی و لذت ببری از قدرت و لطافت قلمی که به حب اهل بیت متبرک است و به درگاهشان متوسل.

معرفِ کتاب

suspect
بوکزیستو

بوکزیستو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.