معرفی کتاب مرد رویاها بوکزیستو

با هر کتاب جدید باری دگر زندگی کنید

قاچ کتاب: مرد رؤیاها

چمران: (به پروانه) پروانه جان! یک سوال داشتم. پروانه: بله، بفرمایید. چمران: صعود به قله سخت تره یا نزول به درّه؟ پروانه: (بلافاصله) خب معلومه، صعود به قله. چمران: پس چرا کوه نوردها صعود را انتخاب می کنن با اینکه کار سخت تریه؟ پروانه: برای اینکه ارزشمندتره. نزول به دره که هنر نیست. چمران: پس هنر و ارزش، در کار سخت تره؛ کاری که آسونه هنر نیست. پروانه: همینطوره. چمران: ارزش و هنر شماها به اینه که این شرایط سخت تر رو انتخاب کردید. زندگی تو یک ویلای ......

مشخصات کتاب

نام کتاب: مرد رؤیاها

سال انتشار: ۱٣٩٢ شمسی، ٢۰۱٣ میلادی (چاپ دوم)

نویسنده: سید مهدی شجاعی

ملیت نویسنده: ایران

تعداد صفحات: ۵۲۵

plant-pot
معرفی کتاب
کتاب مرد رؤیاها داستان بخشی از زندگی و مبارزات شهید دکتر چمران هست. در این کتاب که از دوران تحصیل دکتر در آمریکا شروع می‌شود ابعاد مختلفی از شخصیت و نوع تفکر ایشان به تصویر کشیده شده است. قالب کتاب به صورت فیلم نامه بوده و همین امر به جذابیت کتاب می‌افزاید. به طوریکه علاوه بر گفتگوهای بین افراد فضاها و اتفاقات هم به شیوه جالبی به تصویر کشیده شده است. قلم روان و نثر بی تکلف نیز یکی از ویژگی‌های کتاب می باشد، که به خواننده کمک می‌کند تا آخر داستان بدون سختی همراه اتفاقات و آدم‌ها شود. در نهایت داستان در نبعه لبنان به پایان میرسد اما آنچه که می‌توان به عنوان دستاورد برای خواننده کتاب نام برد آگاهی نسبی پیرامون شخصیت شهید دکتر چمران، بخشی از زندگی خانوادگی و مبارزات ایشان و برشی از تاریخ پر از رنج و درد شیعیان لبنان است.
plant-pot
دیدگاه
کتاب در نوع خود توانسته در قالبی جذاب و اثرگذار به موضوع بپردازد. زندگی نامه ها و داستان سرگذشت انسان‌های بزرگ همیشه موضوع بسیاری از مکتوبات بوده است. اما گاهی این پرداختن در ارتباط با برخی شخصیت‌ها از حساسیت خاصی برخوردار هست. شخصیت شهید دکتر چمران را می‌توان واجد این حساسیت دانست. شخصیتی که در نگاه اول تضادها و تناقض‌های زیادی را داراست ولی با مطالعه پیرامون او آنچه دستگیر مخاطب می‌شود مواجهه با یک شخصیت جامع الاطراف بوده که توانسته در ابعاد مختلف رشد کند. می توان گفت کتاب حاضر هم در نشان دادن تضادها و هم جامعیت شخصیت شهید دکتر چمران موفق عمل کرده است.
plant-pot
من و کتاب
همیشه برای من دانستن درباره دکتر چمران خصوصا زندگی خانوادگی و همسر و فرزندان ایشان جالب و جذاب بوده و هست. اینکه فردی در اوج قله علم در کشوری که خودش را مهد علم و دانش معرفی کرده به عنوان نخبه و در مقطع دکترا مشغول تحصیل باشد و  بتواند در راه اعتقاد و آرمان بهترین موقعیت‌های علمی و حتی اقتصادی را ندید بگیرد. این کتاب را با همین هدف مطالعه کردم و در مجموع راضی بودم.

معرفِ کتاب

suspect
بوکزیستو

بوکزیستو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.