10 فایده مطالعه؛ چرا باید هر روز مطالعه کنید؟

اشتراک گذاری در print
مردی در حال مطالعه

آخرین باری که یک کتاب یا مقاله مهم در یک مجله خواندید چه زمانی بود؟ آیا عادات مطالعه روزانه شما محدود به پست های اینستاگرامی و روزنامه ها و شبکه های اجتماعی هست؟

اگر شما یکی از افراد بی شماری هستید که عادت مطالعه منظم ندارند احتمالا از دست رفته اید!

مطالعه فواید بسیار قابل توجهی  دارد و ما در اینجا 10 مورد از آن را برای شروع به مطالعه شما آورده ایم.

1. تحریک (برانگیختگی) ذهنی

مطالعات نشان می دهد که استمرار تحریکات (برانگیختگی) ذهنی بدلیل فعال و درگیر نگه داشتن مغز که مانع کاهش قدرت آن می شود، می تواند پیشرفت آلزایمر و جنون را کند و یا حتی از آنها پیشگیری کند.

دقیقا مشابه سایر ماهیچه های بدن، مغز نیز برای قوی و سالم ماندن نیاز به ورزش دارد، بنابراین یادآوری عبارت (استفاده کن یا دور بینداز) (use it or lose it) بسیار بجاست. حل کردن پازل و انجام بازی هایی مانند شطرنج برای تحریکات شناختی مفید شناخته شده اند.

مطالعه روزانه از آلزایمر در کهن سالی جلوگیری میکند

 

2. کاهش استرس

مهم نیست در کارتان، در روابط شخصی تان یا بسیاری از موضوعات دیگر که در زندگی روزانه با آن مواجه هستید چقدر استرس دارید، وقتی شما خودتان را در یک داستان عالی از یاد می برید همه استرس ها از بین می روند. یک رمان با یک قلم خوب می تواند شما را به دنیاهای دیگر ببرد و یک مقاله جذاب حواس شما را پرت کرده و شما را در زمان حال نگه می دارد و باعث از بین رفتن تنش ها و ایجاد آرامش در شما می شود.

3. دانش

هر اطلاعات جدیدی که می خوانید مغز شما را پر می کند و شما هرگز نمی دانید چه زمانی مفید خواهد بود. آگاهی های بیشتری که بدست می آورید شما را برای مواجهه با چالش هایی که دائما برایتان پیش می آید تواناتر می کند.

بعلاوه، مقداری خوراک برای فکرتان نیز فراهم می شود: اگر در شرایط بدی قرار بگیرید، بیاد داشته باشید که حتی اگر چیزهای دیگرتان مانند شغل، اموال، پول و سلامتی تان را از دست بدهید دانش شما هرگز از شما گرفته نمی شود.

4. دایره لغات (گستردگی لغات)

هرچه بیشتر مطالعه کنید در معرض لغات بیشتری قرار می گیرید و این لغات ناگزیر در گنجینه لغات روزانه شما جای می گیرند.

خوب و شمرده صحبت کردن در هر شغلی مزیت بزرگی است، و آگاهی از اینکه شما میتوانید با مافوق خود با احترام به خود صحبت کنید یک جهش بزرگ در اعتماد بنفس شما بوجود آورد. اینها به حرفه شما کمک می کند، چنانکه کسانی که خوب مطالعه می کنند، خوب حرف می زنند و اطلاعات عمومی خوبی دارند اغلب سریعتر از افرادی با دایره لغات کمتر و فاقد اطلاعات ادبی و بی اطلاع از پیشرفت های علمی و رویدادهای جهانی  ترفیع می گیرند.

کتاب خواندن برای یادگیری یک زبان جدید نیز ضروری است. چون افراد غیربومی در معرض لغات به کاررفته در متن قرار گرفته و تلفظ آنها اصلاح شده و بر نوشتن مسلط می شوند.

5. بهبود حافظه

وقتی کتاب می خوانید مجبورید ترتیب اشخاص ، پس زمینه ها، آرزوها، سوابق، جزئیات ظریف و نیز کش و قوس ها و زیرداستان هایی  که در درون هر داستان شکل گرفته اند را به خاطر بسپارید. اما مغز عضو شگفت انگیزی است و تقریبا به سادگی می تواند این ها را بخاطر آورد.

بسیار جالب است بدانید که هر خاطره جدیدی که بسازید سیناپس (مسیرهای مغزی) های جدیدی ساخته شده و سیناپس های موجود نیز تقویت می شوند که در کوتاه مدت به بازیابی حافظه و نیز تثبیت آن کمک می کند. چقدر جذاب؟

6. تقویت مهارت های تفکر تحلیلی

تا بحال یک رمان رمزآلود خوانده اید که قبل از اتمام آن معمای زندگی خودتان حل شده باشد؟ اگر بله، شما توانسته اید تفکر تحلیلی و انتقادی خود را با دریافت نکات همه جزئیات موجود و دسته بندی آنها به کار گیرید. این توانایی  تجزیه و تحلیل جزئیات در نقد طرح ها نیز کمک کننده است; تعیین اینکه متنی به خوبی نوشته شده، اینکه شخصیت ها به خوبی پرورش داده شده اند یا نه، توانایی تشخیص اینکه خط سیر داستان به درستی پیش می رود یا نه و غیره. در صورت داشتن فرصتی برای بحث  با دیگران در مورد یک کتاب، می توانید نظرات خود را به وضوح بیان کنید ، زیرا زمان لازم برای در نظر گرفتن تمام جنبه های موجود را گرفته اید.

7. افزایش دقت و تمرکز

در دنیای غرق در اینترنت ما، توجه ها در آنی به میلیون ها جهت مختلف جلب می شود چنانکه ما در هر روز چندین کار داریم. افراد در فواصل زمانی 5 دقیقه ای، بطور میانگین زمان خود را بین شغل، چک کردن ایمیل، چت با همسر(دیگران)، نگاهی به توئیتر، رصد گوشی هوشمند و تعامل با همکاران تقسیم می کنند. این گونه رفتارها باعث افزایش استرس و کاهش بهره وری می شود. زمانیکه کتاب می خوانید همه توجه شما بر روی داستان متمرکز می شود. بقیه چیزها دور ریخته می شود و شما می توانید در همه جزئیات ظریف غرق شوید. سعی کنید 10 -15 دقیقه قبل از کار مطالعه کنید( مثلا صبح در طول راه، اگر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید)، از دیدن افزایش تمرکزی که در کارتان پیدا خواهید کرد شگفت زده خواهید شد.

8. بهبود مهارت های نوشتن

این مهارت به دایره لغات شما کاملا وابسته است. دیدن کارهای چاپ شده که خوب نوشته شده اند تاثیر قابل توجهی بر توانایی نوشتن خود شما دارد، مثلا مشاهده هماهنگی و ریتم، بیان سلیس و قالب نویسندگی سایر نویسندگان کار شما را دائما تحت تاثیر قرار می دهد. همانطور که نوازندگان از یکدیگر تاثیر می پذیرند، نقاشان و نویسندگان نیز تکنیک های بجا مانده از اساتید قبلی را استفاده می کنند ، نویسندگان نیز با مطالعه آثار دیگران می آموزند چگونه نثر بنویسند.

9. آرامش

علاوه بر آرامشی که به همراه خواندن یک کتاب خوب وجود دارد، ممکن است موضوعی که مطالعه میکنید در مورد آرامش عمیق درونی و آسودگی خیال باشد. مطالعه متون معنوی می تواند فشار خون را کاهش داده و باعث احساس آرامش خاطر شود همچنین نشان داده شده که مطالعه کتب بهره وری فردی به تحمل اختلالات خلقی خاص و بیماریهای روانی خفیف در افراد کمک می کند.

10. سرگرمی رایگان

اگرچه بسیاری از ما علاقمندیم کتاب را بخریم تا بتوانیم آن را حاشیه نویسی کرده و یا گوشه بعضی از صفحات را برای مراجعات بعدی تا بزنیم اما ممکن است قیمت بعضی کتابها بالا باشد. برای سرگرم شدن ارزان، می توانید به کتابخانه عمومی مراجعه کنید و در انبوه کتب بیشمار موجود در آن بطور رایگان سیر کنید. کتابخانه ها در هر موضوعی که تصور کنید کتاب دارند و از آنجاییکه مدام نسخه های قدیمی را با کتب جدید جایگزین می کنند هیچگاه مواد خام مطالعه شما تمام نمی شود( یا هیچوقت کتاب هایی که برای خواندن دارید تمام نمیشود) اگر در منطقه شما کتابخانه عمومی وجود ندارد یا اگر شما کم تحرک هستید و نمی توانید به راحتی به کتابخانه مراجعه کنید، بسیاری از کتابخانه ها نسخه PDF و یا ePub را ارائه میدهند و شما می توانید بر روی دستگاه الکترونیکی یا صفحه کامپیوتر آن را مطالعه کنید.

اشتراک گذاری در twitter
تویت‌زدن
اشتراک گذاری در linkedin
پست در لینکدین
اشتراک گذاری در pinterest
پین‌کردن
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام‌کردن
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال در واتس‌اپ

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.